Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Rekuperacja Białystok

Chciałbyś dowiedzieć się, czym jest rekuperacja, jak działa oraz jakie są jej zalety? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co to jest rekuperacja?

wentylacja-mechaniczna-rekuperatorRekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Polega na wprawianiu powietrza w ruch przez specjalną maszynę zwaną rekuperatorem. Urządzenie to ma za zadanie kontrolować ruchy powietrza, które są nawiewane i usuwane z pomieszczeń. Ponadto rekuperator umożliwia odzyskanie ciepła z nagrzanego, wilgotnego oraz napełnionego dwutlenkiem węgla powietrza. Ubierając inaczej to w słowa, rekuperacja to coś, co brudne powietrze krążące w Twoim domu wymienia na świeże, odzyskując przy tym część zgromadzonego ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Funkcjonalność urządzenia polega na tym, że ciepłe powietrze wyciągane jest z budynku i przechodzi przez wymiennik. Następnie energia cieplna przekazywana jest do wiązki powietrza, które kierowane jest do budynku z zewnątrz. W taki oto sposób można odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza.

Rekuperacja – zalety

Zainstalowanie rekuperatora niesie ze sobą wiele zalet. A oto najważniejsze z nich:

  • Ciągły dostęp do świeżego powietrza – jaka pora roku by nie była, system rekuperacji nieustannie zapewnia wymianę powietrza na świeże. Ponadto powietrze jest oczyszczane ze szkodliwych związków chemicznych, zmniejszając również przy tym ilość dwutlenku węgla;
  • Ochrona przed smogiem – przykładowo w okresie zimowym otwieranie okien nie będzie wiązało się z napływem świeżego powietrza do domu. Instalacja rekuperacji z dobrym filtrem, zapewni Ci oddychanie świeżym powietrzem nie otwierając przy tym okien;
  • Oszczędność pieniędzy – inwestując w rekuperację, nie musisz martwić się wzrostem opłat. Nawiewane powietrze zimą, ogrzewane jest energią cieplną, pobraną z powietrza znajdującego się wcześniej w pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym, mogą one spaść nawet o ok. 50% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Posiadanie rekuperacji może się zwrócić w przeciągu kilku lat, a szczególnie łącząc ją z pompą ciepła.