Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Projekt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z częściej wybieranych systemów grzewczych w Polsce, szczególnie w nowoczesnym, jednorodzinnym budownictwie. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wszechstronnych zalet, jakimi cieszy się ten typ ogrzewania i dobrych opinii wśród dotychczasowych użytkowników. Aby jednak móc w pełni wykorzystać korzyści jakie daje nam ogrzewanie podłogowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego montaż i cały proces zakładania instalacji.

Projekt ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe projekt

ogrzewanie podłogowe projekt

Już na etapie samego rozważania założenia ogrzewania podłogowego niezwykle istotny jest projekt ogrzewania podłogowego. Projekt podłogówki jest o tyle istotny, iż sam montaż można wykonać przy wykorzystaniu kilku, różnych schematów ułożenia rur grzewczych, zaś plan podłogówki pozwoli dobrać ten, który jest najwłaściwszy do określonego budynku. Odpowiednio wykonany projekt ogrzewania podłogowego wraz z fachowo wybranymi materiałami stanowi przynajmniej połowę sukcesu.

W momencie sporządzania schematu ogrzewania podłogowego istotnym etapem jest dobór odpowiednich rur. Przede wszystkim powinny je cechować odpowiednie parametry wytrzymałościowe, szczelność oraz ogólna odporność na korozję. Decyzja o użyciu odpowiednich materiałów to fundament przyszłej podłogówki, rury plastikowe bądź miedziane różnią się nie tylko ceną ale i poszczególnymi parametrami i wykorzystaniem przy określonych inwestycjach. Jednak materiały to nie wszystko, istotna będzie także średnica rur czy grubość ścianek. Nie bez znaczenia pozostają także sposoby łączenia rur. Przy tym ostatnim elemencie konieczne jest takie sporządzenie schematu ogrzewania, aby łączenia nie przebiegały pod wylewką, gdyż przy potencjalnej awarii, skuwanie podłogi nie jest pierwsza rzeczą jaką mamy ochotę robić.

Schemat ułożenia rur grzewczych

Kwestia tego, jak zaplanować podłogówkę sprowadza się w dużym stopniu do tego jak ułożone zostaną poszczególne pętle grzewcze. W Polskim budownictwie najczęściej wykorzystuje się układ ślimaka, co pozwala na uzyskanie najlepiej rozłożonej temperatury, jednak nie jest to jedyny możliwy wybór ułożenia pętli.

Zobacz również: instalacja fotowoltaiki, ogrzewanie domu gazem.