Ogólnopolski program Czyste Powietrze dedykowany jest posiadaczom lub współwłaścicielom domków jednorodzinnych, z wyodrębnioną księgą wieczystą, gdzie są zamontowane stare piece grzewcze – tak zwane kopciuchy, emitujące duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Program ten ma na celu ograniczenie emisji CO2 i walkę ze smogiem w naszym kraju.
Termomodernizacja – dopłata z programu Czyste Powietrze
Dzięki programowi Czyste Powietrze można ubiegać się o dotację rządową od państwa na:
- pompy ciepła
- wymianę pieców węglowych na piece gazowe,
- panele fotowoltaiczne,
- wentylację z odzyskiem ciepła,
- kolektory słoneczne i inne tego typu ekologiczne sposoby ogrzewania domów,
- dotację można dostać także na ocieplenie domu.
Program ten w kolejnych latach przechodził wiele modyfikacji, jednak obecnie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można uzyskać w sposób szybki i jak najbardziej ułatwiony. W pierwszej kolejności należy zrobić skan dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości, następnie złożyć odpowiedni wniosek i oświadczenia wraz z wyżej wspomnianą kopią.
Jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze
Wniosek można złożyć na trzy sposoby:
- poprzez bank, który udziela kredytu na panele fotowoltaiczne,
- przez Internet, korzystając z profilu zaufanego,
- osobiście lub za pomocą poczty polskiej we właściwym urzędzie gminy.
Wniosek składa się zupełnie bezpłatnie. Należy pamiętać, że na złożenie wniosku jest określony czas. Można to uczynić do 2030 roku, przy czym trzeba mieć na uwadze, że podpisywanie umów zakończy się ostatniego dnia 2027 roku. Jak widać wnioskodawcy mają, więc dużo czasu na podjęcie decyzji, czy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Patrząc jednak na obecną sytuację geopolityczną na świecie, koszty alternatywnych metod ogrzewania mogą drastycznie wzrosnąć, ponieważ blokowane są dostawy węgla i gazu do naszego kraju, a także innych paliw stałych. Wojna na Ukrainie powoduje, że program Czyste Powietrze zdecydowanie wyhamował, a społeczeństwo chwilowo straciło zainteresowanie wymianą pieców, czy montażem ekologicznych metod ogrzewania domów.