Co to są panele fotowoltaiczne i czym różnią się od kolektorów słonecznych? Panele fotowoltaiczne to odnawialne źródła energii, które umożliwiają ci czerpać energię z promieni słonecznych. Kolektory słoneczne gromadzą tylko ciepło ze słońca i podgrzewają nim wodę użytkową i grzewczą w twoim domu. Są więc bardzo skutecznym, ekologicznym sposobem na ogrzewanie. Z kolei panele fotowoltaiczne mają dużo szersze zastosowanie. Dzięki tej technologii otrzymujesz w domu praktycznie bezpłatną, nielimitowaną energię elektryczną, do wykorzystania do dowolnych celów.
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane na terenie całej Polski i Europy. Jest to najbardziej efektywny sposób na czerpanie prądu z odnawialnych, ekologicznych źródeł. Istnieją różne rodzaje tego rozwiązania. Niektóre technologie działają lepiej, inne są droższe lub mniej trwałe. Aby wybrać odpowiedni dla siebie produkt, musisz uwzględnić obszar, jakim dysponujesz i ilość prądu, jaka jest ci miesięcznie potrzebna. Na tej podstawie określisz wymaganą moc i wydajność paneli słonecznych.
Ograniczenia w działaniu fotowoltaiki
Inwestując w panele fotowoltaiczne w Polsce, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – warunki atmosferyczne. Ta technologia jest odporna na wahania temperatur. Aczkolwiek, aby panele były maksymalnie skuteczne, muszą otrzymywać odpowiednią ilość bezpośredniego światła słonecznego. Z tego powodu, prawie zawsze montuje się je na dachu. Zalecana jest instalacja paneli od strony południowej, gdzie w ciągu dnia i całego roku pada najwięcej promieni słonecznych. Ważne też, aby zamontować panele fotowoltaiczne pod kątem – w taki sposób najefektywniej korzystają ze światła dziennego. Jeżeli mieszkasz w obszarze stale zacienionym, panele słoneczne mogą okazać się niestety nieopłacalną inwestycją.