Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem ma wielu zwolenników, którzy cenią sobie jego wielostronne zalety. Tyle samo inwestorów i użytkowników widzi jednak w takim sposobie ogrzewania wiele wad przesądzających w wielu przypadkach o korzystaniu z innych form ogrzewania. Warto zorientować się czym ogrzewać dom, a także jakie wady i zalety ma ogrzewanie gazowe.

Wady ogrzewania gazowego

Do głównych mankamentów ogrzewania gazowego należy cena i konieczność wykonania przyłącza. Przy ogrzewaniu gazowym możliwe jest podłączenie budynku do zewnętrznej sieci gazowej bądź też wykonać zbiornik gazowy i uzupełniać go gazem płynnym. W obu przypadkach niezbędne jest wykonanie już wspomnianego przyłącza, a także instalacji wewnętrznej, dzięki której możliwe będzie doprowadzanie gazu do kotła gazowego.

ogrzewanie gazem

ogrzewanie gazem

Kolejną wspomnianą już wyżej wadą, jest wysoki koszt ogrzewania gazem. Gaz stanowi stosunkowo drogie źródło ciepła. Jako surowiec nieodnawialny także jego ekologiczność stawia pod wielkim znakiem zapytania. Ceny gazu uzależnione są od wahań gospodarczych i co zdecydowanie gorzej, także politycznych. Z tego względu zarówno dostawy gazu, jak i jego cena mogą ulegać okresowym wahaniom.

Jakie zalety ma ogrzewanie domu gazem?

Opłacalność ogrzewania gazowego nie stanowi jednak całkowitej przeszkody w wykorzystaniu tego typu surowca. Ogrzewanie domu gazem generuje tez wiele korzyści, jak choćby dużą wygodę obsługi. Poprawnie zamontowana instalacja gazowa pozwala nieomal całkowicie zapomnieć o obsłudze ogrzewania, która w praktyce sprowadza się do corocznych, rutynowych przeglądów kotła. Co więcej, kocioł gazowy można podłączyć także do systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie generuje to potrzeby instalowania osobnego urządzenia. Poza wygodą obsługi ogrzewanie gazowe jest również wysoce estetyczne. Gaz jako paliwo nie potrzebuje dodatkowego miejsca na przygotowanie do wykorzystania, a same kotły gazowe nie potrzebują wiele miejsca, jednocześnie zachowują przyjemny dla oka design.

Do zalet ogrzewania gazowego należy także bardzo mała awaryjność urządzeń obsługujących ten typ ogrzewania. Nowoczesne kotły gazowe to wysoce oszczędne oraz wysokosprawne urządzenia. Szczególnym rodzajem tego typu kotłów są kotły kondensacyjne. Pozwalają one na osiąganie wysokiej sprawności przy minimalnych nakładach finansowych.

Zobacz również: pompa ciepła i kolektor słoneczny, instalacja fotowoltaiki.