Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Montaż pompy ciepła Białystok

W czasach utrudnionego dostępu do źródeł energii, a także postępującego kryzysu ogrzewanie domów staje się wyzwaniem. Tradycyjne rozwiązania tracą na opłacalności, co sprawia, że niezbędne staje się szukanie alternatywnych opcji. Jedną z nich są pompy ciepła, które pozwalają skutecznie i ekonomicznie ogrzewać nie tylko domy jednorodzinne, ale również obiekty biurowe czy handlowe. Dlaczego instalacja pompy ciepła to dobry pomysł?

Czym są pompy ciepła?

montaż pompy ciepła

montaż pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia wymuszające przepływ energii z obszaru o niższej temperaturze, do tego o wyższej temperaturze. Zasada ich działania jest zgodna na przykład z funkcjonowaniem lodówki, lecz skierowana w innym kierunku. Podczas gdy lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła pozbywa się go z zewnątrz i przekazuje do budynku.

System ogrzewania z pompą ciepła składa się z układu źródła, którym może być otaczające powietrze, grunt lub woda, pompy ciepła sprawiającej, że odzyskane z otoczenia ciepło można wykorzystać, a także aparatu dystrybucji i magazynowania ciepła. Ten ostatni odpowiednio rozprowadza energię lub tymczasowo przechowuje, jeśli jest to konieczne.

Profesjonalny montaż pomp ciepła

Obecnie montaż pompy ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań grzewczych. Trzeba jednak pamiętać, że cała konfiguracja musi zostać właściwie zaplanowana i wykonana, dlatego powinien się nią zająć sprawdzony, profesjonalny instalator pompy ciepła, który zadba o jej należyty stan techniczny. Etapy montażu to obliczenie zapotrzebowania cieplnego dla danego budynku, dobór pompy ciepła i wybranie dla niej najlepszej lokalizacji, założenie jednostki wewnętrznej, a w końcu zaprojektowanie i wykonanie poszczególnych układów.

Zalety pomp ciepła – dlaczego warto je wybrać?

Jeśli chodzi o montaż pomp ciepła, to przemawia za nim szereg zalet. Jest on przede wszystkim prosty i stosunkowo szybki. Mocne strony samych pomp to natomiast niskie koszty i bezpieczeństwo eksploatacji, długa żywotność i efektywność w wykorzystaniu energii odnawialnej. Poza tym pompy ciepła są ekonomiczne, gdyż użytkując je, można liczyć na niskie rachunki, a także ekologiczne.