Systemy przechowywania nie są nowością na rynku, są to rozwijane oraz poprawiane już od wielu lat techniki magazynowania energii. Na rynku dostępne są przeróżne techniki np. kwasowo-ołowiowe, żelowe, litowo-jonowe, NMC, NCA, LiFePO4 oraz przeróżne formy np. wysokonapięciowe, niskonapięciowe. Korzyści z przechowywania energii są konkretne, z tychże najistotniejszych: własne zasilanie w razie usterki sieci, większy stan auto konsumpcji, wolność od dostawcy energii, poprawa działania sieci itp. Jak więc dobrać magazyny energii?
Magazyn energii – co to jest?

magazynowanie energii fotowoltaika
Magazyn energii z fotowoltaiki zapewnia magazynowanie energii elektrycznej uzyskanej poprzez instalację fotowoltaiczną oraz zastosowanie jej w czasach wzmożonego zamówienia. Co istotne, energię przechowywaną w takich narzędziach stosujesz w pełni, wówczas, gdy jej potrzebujesz. Chroni Cię to np. w razie usterki napięcia, kiedy najbliższa okolica gaśnie z braku prądu, Ty nie musisz się tymże przejmować. Niezwykle popularnym sposobem przechowywania energii elektrycznej uzyskanej z OZE, w tymże fotowoltaiki, są akumulatory, jakie mogą być często stosowane oraz ładowane prądem elektrycznym. Nierzadko stosowane są akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Magazyn energii dla domu – akumulator kwasowy
Akumulatory kwasowe nie sprawdzają się do pracy w systemach fotowoltaicznych. Przede wszystkim dlatego, iż nie są one dostosowane do pracy stałej. Nie lubią być w stanie niezupełnego naładowania, ponieważ ostatecznie tracą wówczas własną objętość. Gdyż w systemie PV akumulator ładuje się wolno oraz ciężko przewidzieć – szczególnie przy słabszej pogodzie – ile czasu mu to zajmie (natomiast co za tymże idzie: ile czasu akumulator kwasowy będzie pozostawał w stanie selektywnego naładowania), jest niezwykle wielkie zagrożenie, natychmiastowego wyeksploatowania takiej baterii.