Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

Nowe budownictwo, nastawione na ekologię, kooperację ze środowiskiem naturalnym i ogólną energooszczędność wszystkich instalacji, przychylnym okiem patrzy na wszelkie innowacje pozwalające osiągnąć te zamierzone cele. Z tego też względu ogrzewanie podłogowe elektryczne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, którym interesują się inwestorzy.

koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

Główną barierą, ograniczającą rozwinięcie się popularności tego typu ogrzewania jest wysoki koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego. Z uwagi na wiele korzyści, jakie możemy dzięki niemu osiągnąć warto jest zorientować się w rzeczywistym poziomie, na jakim kształtuje się cena ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Koszt elektrycznej podłogówki

Przede wszystkim należy rozgraniczyć koszt wykonania ogrzewania podłogowego elektrycznego oraz koszty późniejszej jego eksploatacji. Cena montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego jest w dużym stopniu uzależniona od rodzaju przewodów wykorzystanych w instalacji. Przewody grzejne stało oporowe to koszt około 10 zł /mb zaś przewody samoregulujące są ponad dwa razy droższe. Dodatkowo doliczyć należy koszt zakupu termostatu regulującego temperaturę podłoża.

Zalety elektrycznej podłogówki

Jednakże jednocześnie odpada koszt zakupu kotła grzewczego, całych zestawów pomp, zaworów i rur, koniecznych przy innych formach instalacji grzewczych, co stanowi ogromny wydatek. Dodatkowo nie ma potrzeby wydzielania osobnego miejsca na kotłownię, co pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń mieszkalną i uniknąć potencjalnych przeróbek w budynku.

Koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego nie ograniczają się jedynie do zużycia prądu ogrzewania podłogowego elektrycznego, gdyż obejmują także możliwe koszty usuwania awarii. Ogrzewanie elektryczne jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia, niż ogrzewanie podłogowe wodne, w którym potencjalne uszkodzenie może zdarzyć się jedynie na węzłach. Wprawdzie producenci dają gwarancje na swoje wyroby, jednakże trzeba liczyć się z faktem, iż przy awarii konieczny jest demontaż podłogi.

Pytanie, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne się opłaca zostaje kwestią do rozstrzygnięcia dla każdego inwestora indywidualnie. Z całą pewnością należy dogłębnie rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania, gdyż decyzja o montażu instalacji grzewczej stanowi wybór na długie lata.

Zobacz również: sterowanie podłogówką, długość pętli ogrzewania podłogowego.