Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Instalacja fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiki może stanowić pomocnicze źródło do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jednak dużo częściej wykorzystuje się ją, jako układ zasilający budynek w darmową i własną energię elektryczną. Korzystanie z potencjału elektrycznego promieni słonecznych posiada szereg zalet, do których należy przede wszystkim ekologiczność i wspieranie środowiska naturalnego, głównie poprzez oszczędzanie zasobów nieodnawialnych. Ponadto do korzyści zaliczyć można zdecydowanie niższe rachunki za prąd. Jednakże aby zacząć korzystać z potencjalnych korzyści, najpierw należy zastanowić się gruntownie nad rodzajem, mocą i rozmieszczeniem paneli oraz zorientować się ile kosztuje instalacja i jakie wymogi formalne należy spełnić.

montaż fotowoltaiki

montaż fotowoltaiki

Co wziąć pod uwagę przed instalacją fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiki w budynku mieszkalnym powinna rozpocząć się od rzetelnego i pełnego sprawdzenia zalet i wad poszczególnych rodzajów ogniw, modułów oferowanych przez konkretne firmy oraz ich dodatkowych akcesoriów.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych należy rozpocząć od wyboru konkretnego miejsca, które w najlepszy sposób zapewniłoby wykorzystanie potencjału modułów. W większości domów wykorzystuje się do tego dachy, nachylone pod kątem 35°. Jednakże panele mogą być także montowane na ogrodzeniach, wysięgnikach czy bezpośrednio na gruncie, istotne jest tylko aby wybrane miejsce było wystawione na nieprzerwane działanie promieni słonecznych. Równocześnie fotowoltaika na dachu posiada wiele zalet, sprawiających, że to właśnie taka lokalizacja jest najczęściej wykorzystywana. To gdzie zainstalować fotowoltaikę powinno być priorytetowa kwestią, bardzo dobrze przemyślana i gruntownie rozważoną, gdyż będzie miało istotny wpływ na zyski osiągane z działania ogniw.

To ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych uzależnione jest od wybranego rodzaju paneli i ogniw, zapotrzebowania energetycznego oraz stopnia skomplikowania montażu.

Zobacz również: pompa ciepła i kolektor słoneczny, koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego.