Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Długość pętli ogrzewania podłogowego

Każdy, kto zamierza samodzielnie zaprojektować podłogówkę, musi dobrze przemyśleć sporo kwestii. Duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania będzie miał na przykład rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym. Lepiej nie próbować decydować o nim „na chłopski rozum”. Dobrze jest po prostu wyliczyć jaki będzie potrzebny, albo zlecić projekt specjaliście. Czasem zaleca się, żeby rury w jednym pomieszczeniu były różnie rozłożone. Mniejszy rozstaw (gęściej ułożone rury) przy ścianach zewnętrznych, zwłaszcza tych z oknem, większy w środku pomieszczenia.

Jaki układ wybrać?

długość pętli ogrzewania podłogowego

długość pętli ogrzewania podłogowego

Kolejna kwestia to wybór układu. Układ meandrowy powoduje zmienny rozkład temperatury. Więcej ciepła jest na początku pętli. Taki układ sprawdza się jeśli pętla zaczyna się przy ścianie z oknem. W innym przypadku lepsze może być zastosowanie układu ślimakowego, który umożliwia osiągnięcie równomiernie rozłożonej temperatury (stałe) lub połączenie obu tych układów.

Musimy też ustalić długość pętli ogrzewania podłogowego. To ważne, bo za długa pętla podłogówki może sprawić, że pomieszczenie będzie niedogrzane. Maksymalna długość pętli ogrzewania podłogowego powinna wynosić: 80m przy średnicy rury 14x2mm, 120 mb dla średnicy 16x 2mm i 150mb przy rurze o średnicy 20×2,25mm. Żeby więc zabrać się za montaż, dobrze najpierw dowiedzieć się jak obliczyć długość pętli podłogówki. I ma to duże znaczenie, bo w każdym wypadku optymalna długość sekcji w podłogówce może się znacząco różnić.

Jeśli niewiele wiemy o instalacji ogrzewania podłogowego, to mądrze jest skorzystać z projektu osób, które znają temat od podszewki. A jeśli koniecznie chcemy zrobić to sami, to przed zabraniem się za pracę, trzeba zgromadzić sporą wiedzę. Podłogówkę trudno przerobić, więc naprawdę od razu trzeba położyć ją właściwie.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, takimi jak:  deski na ogrzewanie podłogowe czy sterowanie podłogówką.