Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Deska na ogrzewanie podłogowe

Deska na ogrzewanie podłogowe Białystok

Deska na ogrzewanie podłogowe Białystok

… czyli jakie drewno stosować na ogrzewanie podłogowe a jakiego najlepiej unikać – parkiet, panele czy drzewo egzotyczne? Na co zwrócić uwagę decydując się na drewnianą podłogę przy wyborze ogrzewania podłogowego?

Podłogówka jako grzejnik sprawdza się najlepiej jeżeli położymy na niej jako wykończenie materiały dobrze przewodzące ciepło jak płytki lub kamień.

Jeśli jednak marzy nam się drewniana podłoga na podłogówce warto wiedzieć że na temperaturę w domu i na szybkość nagrzewania się podłogi a tym samym temperaturę w domu istotny wpływ będzie mieć rodzaj drewna z której podłoga będzie wykonana. Ma ono znacznie wyższy opór cieplny w stosunku do innych materiałów. Jest kurczliwe i może zmieniać swoją objętość.

Jakie drewno na podłogówkę wybrać?

Jak twierdzą fachowcy, najlepszym rodzajem drzewa jest drzewo egzotyczne – twarde drzewo merbau, doussie oraz iroko. W przypadku drzewa krajowego najlepiej sprawdza się dąb. Najlepiej funkcjonuje i sprawdzi się w domu dobrze zaizolowanym o małym apetycie na ciepło. Dobra izolacja sprawi, ze ogrzewanie nie będzie musiało pracować z pełną mocą grzewczą.

Jaka deska na ogrzewanie podłogowe?

Deska na ogrzewanie podłogowe

Deska na ogrzewanie podłogowe

Najdoskonalszym wyborem wydaje się zatem zastosowanie deski warstwowej a nie litej, która jest narażona na duży wysiłek pod wpływem wyższej temperatury. Deski warstwowe lepiej przewodzą ciepło od drewna litego.

Pamiętaj o wygrzaniu wylewki przed instalacją podłogówki

Niezależnie od doboru producenta deski we wszystkich przypadkach zalecane jest zastosowanie właściwie przygotowanej wylewki oraz kontrolowanie temperatury podłogi. Wszystko po to aby przy podnoszeniu jej temperatury nie doprowadzały po dłuższym czasie ogrzewania do powstawania pęknięć i szpar.

Ważne jest, by w przypadku, gdy ogrzewanie podłogowe ułożone jest nierównomiernie (tzn. tylko na części pomieszczenia), zaleca się zastosowanie szczeliny dylatacyjnej w celu oddzielenia części grzewczej od tej nie ogrzewanej.

Pamiętaj o tych podpunktach:

  • wybieraj deski o jak najniższym oporze cieplnym;
  • odpowiednie przygotowanie posadzki (tzw. wygrzewanie wylewki);
  • odpowiednie kontrolowanie temperatury posadzki.

Jeśli poszukujesz usługi montażu podłogówki w Twoim domu lub mieszkaniu, skontaktuj się z naszym biurem. Polecamy się również w zakresie dostarczania wszystkich potrzebnych elementów montażowych w wybranym systemie. Może Cię zainteresować również inny wpis na naszym blogu, w tym ten opisujący kotły do ogrzewania.