Program Czyste Powietrze Białystok

Ogólnopolski program Czyste Powietrze dedykowany jest posiadaczom lub współwłaścicielom domków jednorodzinnych, z wyodrębnioną księgą wieczystą, gdzie są zamontowane stare piece grzewcze – tak zwane kopciuchy, emitujące duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Program ten ma na celu ograniczenie emisji CO2 i walkę ze smogiem w naszym kraju.

Termomodernizacja – dopłata z programu Czyste Powietrze

Dzięki programowi Czyste Powietrze można ubiegać się o dotację rządową od państwa na:

 • pompy ciepła
 • wymianę pieców węglowych na piece gazowe,
 • panele fotowoltaiczne,
 • wentylację z odzyskiem ciepła,
 • kolektory słoneczne i inne tego typu ekologiczne sposoby ogrzewania domów,
 • dotację można dostać także na ocieplenie domu.

ogrzewanie podłogowe sandersystemProgram ten w kolejnych latach przechodził wiele modyfikacji, jednak obecnie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można uzyskać w sposób szybki i jak najbardziej ułatwiony. W pierwszej kolejności należy zrobić skan dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości, następnie złożyć odpowiedni wniosek i oświadczenia wraz z wyżej wspomnianą kopią.

Jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze

Wniosek można złożyć na trzy sposoby:

 • poprzez bank, który udziela kredytu na panele fotowoltaiczne,
 • przez Internet, korzystając z profilu zaufanego,
 • osobiście lub za pomocą poczty polskiej we właściwym urzędzie gminy.

Wniosek składa się zupełnie bezpłatnie. Należy pamiętać, że na złożenie wniosku jest określony czas. Można to uczynić do 2030 roku, przy czym trzeba mieć na uwadze, że podpisywanie umów zakończy się ostatniego dnia 2027 roku. Jak widać wnioskodawcy mają, więc dużo czasu na podjęcie decyzji, czy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Patrząc jednak na obecną sytuację geopolityczną na świecie, koszty alternatywnych metod ogrzewania mogą drastycznie wzrosnąć, ponieważ blokowane są dostawy węgla i gazu do naszego kraju, a także innych paliw stałych. Wojna na Ukrainie powoduje, że program Czyste Powietrze zdecydowanie wyhamował, a społeczeństwo chwilowo straciło zainteresowanie wymianą pieców, czy montażem ekologicznych metod ogrzewania domów.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Nowoczesne ogrzewanie domu Białystok

Nowoczesne ogrzewanie domu w chwili obecnej cieszy się bardzo dużą popularnością. Do takich systemów grzewczych można zaliczyć przede wszystkim: pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, czy też rekupercję.

Pompy ciepła

Być może chcesz uzupełnić istniejący system ogrzewania lub chłodzenia, który nie działa w sposób satysfakcjonujący. Być może chcesz dodać klimatyzację do nowej lub istniejącej przestrzeni. W takiej sytuacji możesz rozważać mini-podzielony system jako główne źródło ogrzewania i chłodzenia dla Twojego domu. Niezależnie od przyczyny, z przyjemnością dowiesz się, że mini-splity to rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Pompa ciepła to kompaktowy system ogrzewania i klimatyzacji. Mini-splity są doskonałym wyborem do dodatków do pomieszczeń lub selektywnej kontroli klimatu, na przykład na jednym piętrze, w jednym skrzydle lub w poszczególnych pomieszczeniach domu. Podobnie jak większe systemy dzielone (pomyśl o centralnych systemach powietrznych lub wymuszonych w większości domów), pompy ciepła składają się z dwóch podstawowych komponentów, „podzielonych” między lokalizacje wewnętrzne i zewnętrzne.

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe sandersystemW miesiącach zimowych  może być bardzo chłodno. Podczas gdy piec może wepchnąć trochę ciepłego powietrza do pomieszczenia, duża liczba okien, ścian zewnętrznych i innych przyczyn utraty ciepła w pokoju słonecznym zazwyczaj uniemożliwia mu uzyskanie komfortowego poziomu temperatury. Ogrzewanie podłogowe i panele promiennikowe dodadzą ciepło promieniowania, które ludzkie ciało pochłania szybciej niż inne formy ciepła, do pomieszczenia, dzięki czemu będzie ciepło nawet w niższych temperaturach. Rury są instalowane pod podłogą. Elastyczne rury są ogrzewane gorącą wodą w systemie mokrym lub są ogrzewane elektrycznością w suchym systemie. Ponieważ te rury lub pokrywają całą powierzchnię podłogi, to tak, jakby stworzyć gigantyczny grzejnik pod deskami podłogowymi.

Rekupercja

Rekupercja to jeden z nowoczesnych systemów służących do ogrzewania domu, dzięki któremu ciepło jest wytwarzane przez zużyte wcześniej powietrze. Zostaje ono również w odpowiedni sposób jonizowane. Takie rozwiązanie przyczynia się do zaoszczędzenia dużych ilości energii.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Kocioł grzewczy Viessmann Białystok

Decydując się na system ogrzewania trzeba oprzeć swoją decyzję o wiele czynników. Ważne, abyśmy dobrali odpowiedni piec do palenia, ponieważ ważne jest prawidłowe spalanie danego paliwa, które ma nam pomóc w uzyskaniu jak najwyższego ciepła w naszym mieszkaniu. Nie chcemy jednak na ogrzewanie wydawać za dużo pieniędzy, które nie spowodują w naszej przestrzeni na podniesienie temperatury.

Kocioł grzewczy Viessmann

kotły viessmannFirmą, która jest polecana jest Viessmann, których kotły grzewcze są bardzo efektywne i potrafią uzyskać odpowiednie efekty w dobrej cenie. Coraz bardziej modne staje się kupowanie kotłów gazowych viessmann, które są bardziej ekologicznym rozwiązaniem i nie trują tak bardzo środowiska, jak kotły grzewcze viesmann zasilane za pomocą węgla. Piece gazowe są też łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie musimy się martwić o wybieranie popiołu i czystość pomieszczenia, w którym znajduje się piec. Dużym atutem kotłów kondensacyjnych jest to, że nie musimy ich uzupełniać co jakiś czas tak jest w przypadku kotłów grzewczych na węgiel lub drewno. Piec gazowy nie trzeba go doglądać tak często, jak inne rodzaje opałów, ponieważ dobrze wykonana instalacja gazowa pozwala na puszczane naszego pieca sposobem zdalnym, ponieważ w nowoczesnych piecach istnieje możliwość włączenia za pomocą aplikacji pieca. Trzeba się zastanowić nad instalacją kotłów gazowych ,ponieważ mniej ekologiczne rozwiązania będą powoli wycofywane z obiegu i nie można będzie ich niedługo kupować.

Dotacja na wymianę pieca

Na zmianę pieca możemy otrzymać dotację, która pozwoli nam na zwrot kosztów związanych z wymianą pieca i pozwoli na ich zmniejszenie i zainwestowanie pieniędzy w inne inwestycje pomagające usprawniać nasz dom. Trzeba pamiętać zawsze o regularnej konserwacji pieców, aby uniknąć nieprzewidzianych awarii oraz uniknąć niebezpieczeństw, które mogą się wydarzyć, kiedy będziemy mieli niesprawny element pieca oraz trzeba zawsze regularnie sprawdzać instalację grzewczą.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Termostat grzejnikowy Wi-Fi Białystok

Przy użyciu smartfona można sterować coraz większą ilością domowych sprzętów. Jest to duże ułatwienie dla każdego użytkownika i czyni życie bardziej komfortowym. Posiadacze bezprzewodowego internetu mają możliwość korzystania z wyjątkowo nowoczesnego urządzenia, jakim jest termostat grzejnikowy wifi. Czym jest i do czego służy?

Sterowanie termostatem za pomocą smartfona

termostat grzejnikowy sterowanie wifiTermostat na grzejnik sterowany smartfonem kontroluje temperaturę w całym domu i dba, by w każdym pomieszczeniu utrzymywała się ona dokładnie na takim poziomie, jaki został ustawiony przez użytkownika. W najbardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość inteligentnego ustawiania temperatury przez samo urządzenie, które dopasuje jej wysokość, odnosząc się do warunków danego pomieszczenia, a nawet weźmie pod uwagę liczbę osób, która się w nim znajduje.

Możliwość obsługi smartfonem sprawia, że jest to możliwe z praktycznie każdego miejsca, dlatego daje możliwość np. Podniesienie temperatury w domu przed powrotem z urlopu, szybszym skończeniem pracy, lub odwrotnie przełożenie grzania na późniejszy okres, jeśli zmienią się plany powrotu. Termostat sterowany przez internet jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą kontrolować wydatki i nieco oszczędzić na ogrzewaniu, ale też dla tych ceniących sobie wygodę i spokój. Dzięki niemu żadne pomieszczenie nie będzie przypadkowo przegrzane, co bywa nie tylko uciążliwe, ale też wyraźnie zwiększa rachunki. Ma to też wpływ na zdrowie domowników, ponieważ nagłe zmiany temperatur potrafią sprzyjać zachorowaniom.

Czy warto zainwestować w termostat grzejnikowy wifi?

Jeśli cenisz sobie wygodę i oszczędność, to zdecydowanie warto! Termostat jest inwestycją na wiele lat i z pewnością komfort oraz niższe rachunki szybko udowodnią, że było warto. Montaż tego nowoczesnego sprzętu jest wbrew pozorom wyjątkowo prosty, a z obsługą nie powinien mieć problemu żaden z domowników.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Jak obniżyć rachunki za prąd? 5 sposobów na oszczędzanie prądu

Wszechobecne podwyżki kosztów życia sprawiają, że coraz więcej osób szuka oszczędności. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie rachunków za prąd.

Jak oszczędzać na prądzie?

Energooszczędne sprzęty. Urządzenia RTV i AGD klasy energetycznej A czyli najwyższej pozwolą zużyć mniej prądu w czasie ich użytkowania. Żarówki LED natomiast mogą zużywać nawet około 80% mniej energii.

Wyłączanie nieużywanych urządzeń. Sprzęty będąc nawet w stanie czuwania zużywają energię elektryczną. Choć wydaje się, że to nieodczuwalne, to w skali roku przy licznych urządzeniach jest to wymierna ilość.

ogrzewanie podłogoweWyłączanie światła. Wiele osób zapomina wyłączyć oświetlenie, gdy opuszcza pomieszczenia. W efekcie niektóre lampy świecą się godzinami, co zużywa ogromne ilości energii.

Instalacja fotowoltaiczna. Produkowanie własnej energii elektrycznej jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie rachunków za prąd.

Smart Home a oszczędzanie prądu

. Inteligentny system sterowania domem pozwala na najbardziej ekonomiczne zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie maksymalne obniżenie rachunków za prąd.

 • oświetlenie- w skład systemu wchodzą czujniki ruchu czy zmierzchu. Te pierwsze automatycznie włączają i wyłączają światła w zależności od tego czy ktoś przebywa w danym pomieszczeniu czy nie. Te drugie natomiast dostosowują natężenie oświetlenia do światła dziennego wpadającego z zewnątrz.
 • ogrzewanie- system dzięki ustawieniu godzin funkcjonowania rodziny może obniżyć temperaturę w domu gdy mieszkańcy są w domu czy szkole, a nawet gdy wyjadą na wakacje. -multimedia- podłączenie wszystkich urządzeń domowych daje nam możliwość sterowania całym systemem z aplikacji w telefonie. Daje to możliwość sprawdzenia czy jakieś nieużywane sprzęty nie pracują, jeśli tak można je zdalnie wyłączyć.
 • połączenie Smart Home z instalacją fotowoltaiczną daje bardzo wymierne oszczędności wydatków na energię elektryczną. Dodatkowo, co jest ważne dla wielu osób, jest to proekologiczne.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Magazyn energii Białystok

Systemy przechowywania nie są nowością na rynku, są to rozwijane oraz poprawiane już od wielu lat techniki magazynowania energii. Na rynku dostępne są przeróżne techniki np. kwasowo-ołowiowe, żelowe, litowo-jonowe, NMC, NCA, LiFePO4 oraz przeróżne formy np. wysokonapięciowe, niskonapięciowe. Korzyści z przechowywania energii są konkretne, z tychże najistotniejszych: własne zasilanie w razie usterki sieci, większy stan auto konsumpcji, wolność od dostawcy energii, poprawa działania sieci itp. Jak więc dobrać magazyny energii?

Magazyn energii – co to jest?

magazynowanie energii fotowoltaika

magazynowanie energii fotowoltaika

Magazyn energii z fotowoltaiki zapewnia magazynowanie energii elektrycznej uzyskanej poprzez instalację fotowoltaiczną oraz zastosowanie jej w czasach wzmożonego zamówienia. Co istotne, energię przechowywaną w takich narzędziach stosujesz w pełni, wówczas, gdy jej potrzebujesz. Chroni Cię to np. w razie usterki napięcia, kiedy najbliższa okolica gaśnie z braku prądu, Ty nie musisz się tymże przejmować. Niezwykle popularnym sposobem przechowywania energii elektrycznej uzyskanej z OZE, w tymże fotowoltaiki, są akumulatory, jakie mogą być często stosowane oraz ładowane prądem elektrycznym. Nierzadko stosowane są akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Magazyn energii dla domu – akumulator kwasowy

Akumulatory kwasowe nie sprawdzają się do pracy w systemach fotowoltaicznych. Przede wszystkim dlatego, iż nie są one dostosowane do pracy stałej. Nie lubią być w stanie niezupełnego naładowania, ponieważ ostatecznie tracą wówczas własną objętość. Gdyż w systemie PV akumulator ładuje się wolno oraz ciężko przewidzieć – szczególnie przy słabszej pogodzie – ile czasu mu to zajmie (natomiast co za tymże idzie: ile czasu akumulator kwasowy będzie pozostawał w stanie selektywnego naładowania), jest niezwykle wielkie zagrożenie, natychmiastowego wyeksploatowania takiej baterii.

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Dotacje na fotowoltaikę Białystok

W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekty fotowoltaiczne? Okazuje się, iż jest to droga znacznie łatwiejsza, aniżeli można by uważać. Inwestowanie w panele fotowoltaiczne i pozostałe narzędzia stosujące odnawialne źródła energii nie musi być – jak się często uważa – drogie. Dzięki Unii Europejskiej możemy otrzymać dotacje, jakie pokryją stanowią część wydatków takiej inwestycji. Co więcej, dofinansować nas może też Urząd Miasta i pozostałe organizacje władz regionalnych.

dotacje-na-panele-fotowoltaiczneDotacje do fotowoltaiki: jak funkcjonuje program Słoneczny Dom?

Dotacje na fotowoltaikę znamiennie podniosły dostępność do OZE oraz uatrakcyjniły ową technikę dla zwykłego inwestora. Nic zatem nadzwyczajnego, iż pełna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest jedną spośród największych w Europie. Pośród wielu projektów współfinansujących fotowoltaikę jest dotacja na panele fotowoltaiczne w programie Słoneczny Dom. Program ów wyznaczony jest do inwestorów indywidualnych, jacy pragną zastosować dotacje do fotowoltaiki w formie kredytu na ulgowych warunkach. Dzięki jednemu dopłaceniu, dopuszczalne jest pełne pokrycie wydatków inwestycji, natomiast co za tymże idzie natychmiastowa realizacja i szybkie rozpoczęcie czasu zwrotu.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę?

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne zdecydowanie obniży wydatki inwestycji, dzięki czemu zmniejszysz czas zwrotu poniesionych kosztów. Bez wątpienia najpopularniejszym projektem dofinansowania fotowoltaiki jest Mój Prąd. Wniosek w tymże programie składasz poprzez Internet, korzystając ze strony mojprad.gov.pl. Program jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Mój Prąd, z racji na ogromną popularność, to natomiast wydłużony okres rozpatrywania wniosków – choćby do 4 miesięcy.

Darmowa wycena fotowoltaiki!

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Zestaw ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularnym sposobem na zagwarantowanie ciepła w polskich domach. Dlaczego? Taka instalacja to nie tylko luksusowe uczucie ciepła w stopy w każdą porę roku. To także równomierne grzanie we wszystkich pomieszczeniach i utrzymanie komfortowej temperatury niższym kosztem. Jest to też świetna opcja dla alergików, ponieważ nie powoduje unoszenia się kurzu w powietrzu. Pionowe rozłożenie ciepła jest bardziej optymalne niż w przypadku grzejników. Zestaw ogrzewania podłogowego sprawi, że temperatura będzie nieco niższa na poziomie głowy, zapewniając większy komfort.

Co wchodzi w zestaw ogrzewania podłogowego, który trzeba kupić? Wszystko zależy od rodzaju instalacji, na jaki się zdecydujesz.

zestaw ogrzewania podłogowegoZestaw ogrzewania podłogowego do instalacji wodnej:

 • Rura dopasowana do instalacji hydraulicznych,
 • Folia do położenia pod elementy grzewcze, która zabezpieczy styropian przed wilgocią,
 • Taśma brzegowa dylatacyjna,
 • Klipsy do tackera,
 • Rozdzielacze,
 • Zawory kulowe,
 • Łuki prowadzące,
 • Szafki nadtynkowe lub podtynkowe.

Zestaw ogrzewania podłogowego do instalacji elektrycznej:

 • Mata, folia lub kabel grzewczy wraz z regulatorem temperatury i czujnikiem podłogowym,
 • Instrukcja montażu skonstruowana tak, aby niemal każdy poradził sobie z montażem instalacji,
 • Łuk prowadzący,
 • Puszka elektryczna,
 • Rurka ochronna do czujnika i rurka peszel.

Taki zestaw ogrzewania podłogowego to właściwie wszystko, co potrzebujesz, aby zainstalować podłogówkę w swoim domu. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w kwestii samodzielnego montażu, możesz zawsze zatrudnić do tego ekipę budowlaną. Pomoc profesjonalisty jest szczególnie potrzebna przy montażu wodnego zestawu ogrzewania podłogowego.

Szukasz zestawu do montażu ogrzewania podłogowego? Skontaktuj się z nami!

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Ogrzewanie podłogowe w starym domu

Podłogówka wiąże się z wieloma zaletami. Zapewnia znacznie większy komfort niż zwykłe kaloryfery. Stwarza w domu idealną temperaturę i lepsze rozłożenie ciepła. Czy ogrzewanie podłogowe to opcja zarezerwowana tylko dla nowego budownictwa? Zdecydowanie nie! Stare domy, które wymagają gruntownego remontu mogą bardzo skorzystać z takiego rozwiązania. Nowoczesna podłogówka sucha lub mokra wcale nie musi wiązać się z gruntowną przebudową – usunięciem podłogi i położeniem nowej.

ogrzewanie podłogowe w starym domuCzy można instalować podłogówkę w starym budynku?

To prawda – najlepszy rezultat otrzymasz, jeżeli zaplanujesz rozłożenie podłogówki jeszcze na etapie projektowania domu, przed rozpoczęciem budowy. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć ogrzewanie podłogowe w starym domu, do istniejącej już instalacji. Warto powierzyć taki projekt doświadczonej osobie, która odpowiednio dostosuje podłogówkę do układu i specyfikacji domu oraz potrzeb użytkowników.

Podłogówka w starym domu

Aby zapewnić równy poziom podłogi w całym domu, zwykle trzeba skuć posadzkę w niektórych miejscach. Wymiana okładzin to prawdopodobnie największy koszt, z jakim musisz się liczyć przy montowaniu ogrzewania podłogowego w starym domu. W pomieszczeniach trzeba będzie prawdopodobnie wykonać nową wylewkę i zatopić w niej rury grzewcze.

Przed rozpoczęciem prac, specjalista powinien też sprawdzić, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie rur wodnych. Jeżeli nie, lepsze może okazać się elektryczne ogrzewanie podłogowe w starym domu. Jest to co prawda większy koszt, lecz sucha podłogówka działa tak samo skutecznie. Do tego jest lżejsza i prostsza w montażu. Możesz też zastosować układ mieszany – czyli połączenie podłogówki i grzejników. Jest to jednak opcja bardziej skomplikowana i kosztowna.

Napisz do nas po darmową wycenę ogrzewania podłogowego!

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy

Ogrzewanie podłogowe w nowym domu

Ogrzewanie podłogowe stale zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, że wiąże się ono z nieporównywalnym komfortem użytkowania. Ciepłe stopy, lepsza cyrkulacja powietrza i równomierne nagrzewanie się pomieszczeń… czego chcieć więcej? Jeśli połączyć ogrzewanie podłogowe w nowym domu z kolektorami słonecznymi, można w ten sposób wiele zaoszczędzić na ocieplaniu domu. Musisz jednak najpierw uwzględnić kilka istotnych aspektów.

ogrzewanie podłogowe sandersystemPodłogówka w nowym domu

Jeśli ogrzewanie podłogowe w nowym domu ma obejmować wszystkie pomieszczenia, trzeba uwzględnić ten fakt we wstępnym projekcie. Ważne jest też, na jaki typ podłogówki się zdecydujesz. Dostępne są rozwiązania suche i mokre. Te drugie wykorzystują rury z ciepłą wodą. Mogą być one ułożone meandrycznie lub ślimakowo. Jest to rozwiązanie tańsze, lecz charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną i zajmuje sporo miejsca. Oznacza to, że wysokość pomieszczeń musi uwzględnić grubość ogrzewania wodnego. Co więcej, wymaga ono silnego stropu, który utrzyma ciężar wody.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w nowym domu nie wymaga tak obszernego planowania. Zajmuje mało miejsca i jest proste w instalacji. Z tego względu, bez problemu można stosować je zarówno na parter, jak i na wyższe piętra. Nie wymaga specjalnej wylewki, choć przyda się do niej specjalna izolacja. Suche ogrzewanie podłogowe w nowym domu szybciej się nagrzewa i chłodzi, a więc może okazać się bardziej ekonomiczne.

Zalety podłogówki

Ogrzewanie podłogowe w nowym domu pomoże ci stworzyć przytulną, ciepłą, rodzinną przestrzeń. Wspomaga lepszą cyrkulację powietrza i mniejsze osadzanie się kurzu w pomieszczeniach. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które można dostosować pod swoje indywidualne potrzeby i konstrukcję budynku. W razie wątpliwości, zapytaj specjalisty, który z pewnością pomoże ci wybrać odpowiedni typ ogrzewania.

Napisz do nas po darmową wycenę systemu ogrzewania podłogowego!

Zaszufladkowano do kategorii Wpisy