Projekt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z częściej wybieranych systemów grzewczych w Polsce, szczególnie w nowoczesnym, jednorodzinnym budownictwie. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wszechstronnych zalet, jakimi cieszy się ten typ ogrzewania i dobrych opinii wśród dotychczasowych użytkowników. Aby jednak móc w pełni wykorzystać korzyści jakie daje nam ogrzewanie podłogowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego montaż i cały proces zakładania instalacji.

Czytaj dalej

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem ma wielu zwolenników, którzy cenią sobie jego wielostronne zalety. Tyle samo inwestorów i użytkowników widzi jednak w takim sposobie ogrzewania wiele wad przesądzających w wielu przypadkach o korzystaniu z innych form ogrzewania. Warto zorientować się czym ogrzewać dom, a także jakie wady i zalety ma ogrzewanie gazowe.

Czytaj dalej

Instalacja fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiki może stanowić pomocnicze źródło do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jednak dużo częściej wykorzystuje się ją, jako układ zasilający budynek w darmową i własną energię elektryczną. Korzystanie z potencjału elektrycznego promieni słonecznych posiada szereg zalet, do których należy przede wszystkim ekologiczność i wspieranie środowiska naturalnego, głównie poprzez oszczędzanie zasobów nieodnawialnych. Ponadto do korzyści zaliczyć można zdecydowanie niższe rachunki za prąd. Jednakże aby zacząć korzystać z potencjalnych korzyści, najpierw należy zastanowić się gruntownie nad rodzajem, mocą i rozmieszczeniem paneli oraz zorientować się ile kosztuje instalacja i jakie wymogi formalne należy spełnić.

Czytaj dalej

Pompa ciepła i kolektor słoneczny

Nowoczesne i jak najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu, a do tego przyjazne dla środowiska to rozwiązania, które są coraz bardziej poszukiwane przez budujących i modernizujących domy. Sprawny i ekonomiczny system ogrzewania to bardzo ważny element domu, który decyduje o komforcie życia domowników i znacząco wpływa na domowy budżet.

Hybryda pompy ciepła i kolektora słonecznego

pompa ciepła i panele słoneczne

pompa ciepła i panele słoneczne

Jednym z rozwiązań, dla tych którzy chcą połączyć nowoczesność z ekologią i oszczędnością, jest hybryda pompa ciepła i kolektor słoneczny. Instalacja fotowoltaiczna musi składać się z paneli fotowoltaicznych i falownika. Aby zapewnić możliwie najwyższą wydajność, sprężarka pompy ciepła powinna wykorzystywać energię słoneczną, a gdy jej nie ma –korzystać z zasilania sieciowego. Energię solarną, można gromadzić w instalacji centralnego ogrzewania, przez zwiększenie nastawy temperatury lub magazynowanie w zbiornikach buforowych.

Pompa ciepła i panele słoneczne mogą być wykorzystane do ogrzewania domu, ale też do ogrzewania wody, a w okresie letnim tylko do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne i pompa ciepła powinny działać automatycznie, by użytkownik nie miał problemu i obowiązku ciągłego ich ustawiania. Pompa ciepła z własnym zasilaniem może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza latem.

Pompa ciepła plus kolektor słoneczny to dobry zestaw, który sprawnie współpracuje i ekonomicznie ogrzewa dom. Inwestycja zwróci się po kilku latach użytkowania. Zestaw może być rozbudowywany i powiększany o kolejne moduły.

Dofinansowanie na pompę ciepłą i kolektory słoneczne

Pompa ciepła i kolektor słoneczny to zestaw do ogrzewania, który wpisuje się w politykę Unii Europejskiej dotyczącą odnawialnych źródeł energii OZE i ograniczenia emisji CO2. Wszystko to sprawia, że ten, kto zdecyduje się na montaż systemu może uzyskać na niego dofinansowanie ze środków unijnych. System jest samowystarczalny przez większość miesięcy w roku. Trzeba go tylko dobrze zaplanować i zainstalować, by działał jak najbardziej ekonomicznie.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła i kolektorów słonecznych to skontaktuj się z nami! Chętnie za darmo wycenimy system i doradzimy to, co najlepiej sprawdzi się dla Twojego domu!

Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

Nowe budownictwo, nastawione na ekologię, kooperację ze środowiskiem naturalnym i ogólną energooszczędność wszystkich instalacji, przychylnym okiem patrzy na wszelkie innowacje pozwalające osiągnąć te zamierzone cele. Z tego też względu ogrzewanie podłogowe elektryczne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, którym interesują się inwestorzy.

Czytaj dalej

Długość pętli ogrzewania podłogowego

Każdy, kto zamierza samodzielnie zaprojektować podłogówkę, musi dobrze przemyśleć sporo kwestii. Duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania będzie miał na przykład rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym. Lepiej nie próbować decydować o nim „na chłopski rozum”. Dobrze jest po prostu wyliczyć jaki będzie potrzebny, albo zlecić projekt specjaliście. Czasem zaleca się, żeby rury w jednym pomieszczeniu były różnie rozłożone. Mniejszy rozstaw (gęściej ułożone rury) przy ścianach zewnętrznych, zwłaszcza tych z oknem, większy w środku pomieszczenia.

Jaki układ wybrać?

długość pętli ogrzewania podłogowego

długość pętli ogrzewania podłogowego

Kolejna kwestia to wybór układu. Układ meandrowy powoduje zmienny rozkład temperatury. Więcej ciepła jest na początku pętli. Taki układ sprawdza się jeśli pętla zaczyna się przy ścianie z oknem. W innym przypadku lepsze może być zastosowanie układu ślimakowego, który umożliwia osiągnięcie równomiernie rozłożonej temperatury (stałe) lub połączenie obu tych układów.

Musimy też ustalić długość pętli ogrzewania podłogowego. To ważne, bo za długa pętla podłogówki może sprawić, że pomieszczenie będzie niedogrzane. Maksymalna długość pętli ogrzewania podłogowego powinna wynosić: 80m przy średnicy rury 14x2mm, 120 mb dla średnicy 16x 2mm i 150mb przy rurze o średnicy 20×2,25mm. Żeby więc zabrać się za montaż, dobrze najpierw dowiedzieć się jak obliczyć długość pętli podłogówki. I ma to duże znaczenie, bo w każdym wypadku optymalna długość sekcji w podłogówce może się znacząco różnić.

Jeśli niewiele wiemy o instalacji ogrzewania podłogowego, to mądrze jest skorzystać z projektu osób, które znają temat od podszewki. A jeśli koniecznie chcemy zrobić to sami, to przed zabraniem się za pracę, trzeba zgromadzić sporą wiedzę. Podłogówkę trudno przerobić, więc naprawdę od razu trzeba położyć ją właściwie.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, takimi jak:  deski na ogrzewanie podłogowe czy sterowanie podłogówką.

Sterowanie podłogówką

sterowanie podłogówką

Sterowanie podłogówką

Ogrzewanie domu za pomocą systemu podłogowego jest przede wszystkim ekonomiczne, ale także zapewnia spore pozytywne efekty. Oszczędność i wykorzystanie ciepła są na znacznie większym poziomie niż w przypadku korzystania z tradycyjnych źródeł ciepła.

Czytaj dalej

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Na dzisiejszy temat artykułu bardzo – wydawałoby się – proste pytanie, a mianowicie: jak zrobić ogrzewanie podłogowe? Udzielamy tu kilku prostych wskazówek, po bardziej specjalistyczne uwagi dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji w domu lub mieszkaniu zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Czytaj dalej

Sterowanie instalacją domu jednorodzinnego

Sterowanie instalacją domu jednorodzinnego

Sterowanie instalacją domu jednorodzinnego

Wraz z postępem techniki co raz więcej urządzeń jest zautomatyzowanych, aby szybciej i łatwiej wykonywać pewne czynności. Podobnie może być w naszym domu – obecnie bez większego problemu możemy sterować instalacją domową. Wystarczy stworzyć i przeprowadzić odpowiednie czynności, aby nasze mieszkanie stało się inteligentnym domem. Czytaj dalej

Podłogówka na sucho 18 mm

Podłogówka na sucho 18 mm Białystok

Podłogówka na sucho 18 mm Białystok

Oprócz tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego (podłogówek w systemie mokrym), na polskim rynku instalatorskim coraz częściej układane są również te w zabudowie suchej, czyli o wiele łatwiejsze, niższe, lżejsze i szybsze w montażu. Czytaj dalej