Schemat Instalacji CO Białystok

Instalacja centralnego ogrzewania stanowi jedną z podstawowych instalacji, niezbędną w każdym domu, czy też mieszkaniu. Dostępnych możliwości jest wiele, a uzależnione są w głównej mierze od rodzaju paliwa czy też części składowych systemu. Fundamentem jednak każdej instalacji, bez względu na typ jest schemat instalacji CO.

Otwarta instalacja CO

Schemat instalacji CO otartej, inaczej określony jako pozostający w układzie otwartym z grawitacyjnym bądź wymuszonym obiegiem wody sprowadzają się do pozostawienia w stałym połączeniu armatury grzewczej z powietrzem. System taki wyposażony jest dodatkowo w naczynie zbiorcze, mające na celu zapobiegać niechcianemu wzrostowi ciśnienia.

Zamknięta instalacja CO

schemat instalacji co białystok

schemat instalacji co białystok

Kocioł znajdujący się w układzie zamkniętym działa na postawie schematu instancji co zamkniętej. W tym celu wykorzystuje się specjalny typ kotłów, które wyposażone są w urządzenia mające służyć odbiorowi nadmiaru nagromadzonego ciepła. Ma to tworzyć bufor bezpieczeństwa, chroniący układ przed ewentualnym przegrzaniem.

Schemat Instalacji CO

Schemat co w układzie zamkniętym jest polecany generalnie dla instalacji opartych o kotły grzewcze z automatycznym uzupełnianiem paliwa, takich jak kotły, olejowe, gazowe czy też elektryczne. W razie niebezpieczeństwa przegrzania, kocioł taki może być natychmiast wyłączony, w przypadku zaś pieca na drewno możliwość natychmiastowego wygaszenia ognia i zaprzestania grzania praktycznie jest niemożliwa.

Schemat instalacji stanowi fundament funkcjonowania każdej instalacji grzewczej i musi być odpowiednio dobrany zarówno do potrzeb budynku, danego kotła, jak i chęci i możliwości inwestora. Schemat instalacji centralnego ogrzewania jest na tyle ważny, że sporządzanie go w oparciu o niewłaściwe dane czy przez osoby niedoświadczone może stanowić poważne zagrożenie.

Montaż ogrzewania podłogowego Białystok

Ogrzewanie podłogowe w kilku ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Ma wiele istotnych zalet, z których każda, sprawia, iż coraz więcej inwestorów poważnie zastanawia się nad tym czy montaż podłogówki nie jest racjonalniejszy niż zastosowanie konwencjonalnego systemu opartego o klasyczne grzejniki ścienne.

Zalety ogrzewania podłogowego

Instalacja podłogówki to rozwiązanie przede wszystkim uznawane za ekonomiczniejsze od tradycyjnego systemu. Podłogówka działa w całości na niższych temperaturach, czyli woda stanowiąca czynnik grzewczy pracuje w przewodach grzewczych mając niższą temperaturę, niż ta potrzebna do ogrzewania w grzejnikach ściennych. Tym samym zużycie paliwa służącego do osiągania określonej temperatury jest mniejsze, a więc i nakłady finansowe znacznie się zmniejszają.

montaż ogrzewania podłogowegoJak to się dzieje, że montaż ogrzewania podłogowego pozwala z miejsca ogrzać dom przy użyciu niższej temperatury? Czy ma to jakiś wpływ na odczuwany komfort ciepły i czy ogrzanie i „ogrzanie” domu może oznaczać dwa zupełnie różne podejścia? I tak i nie. Ogrzewanie w oparciu o grzejniki konwencjonalne wymaga większych nakładów kosztowych i stosowanie wyższej temperatury na grzejnikach, aby osiągnąć w domu w miarę jednolita temperaturę, uznawaną za komfortową. Montaż ogrzewania podłogowego zaś pozwala inaczej spojrzeć na termin komfortu cieplnego. Zasadniczo ciało człowieka nie powinno być ogrzewane równomiernie gdyż jego poszczególne partie mają różne zapotrzebowanie na ciepło. Dolne partie wymagają mocniejszego ogrzania, partie górne powinny zaś być mniej dogrzane. Taki sposób grzania dopuszcza jedynie podłogówka, w której ciepło rozprowadzane jest od dołu i źródło ciepła, jakim jest podłoga generuje wysoką temperaturę tylko przy ziemi.

Montaż ogrzewania podłogowego

Aby jednak wykorzystać wszystkie zalety podłogówki, takie jak wysoka estetyka pomieszczeń, przyjazność dla alergików czy astmatyków, łatwość obsługi czy niwelowanie wilgoci konieczne jest poprawne zamontowanie systemu. To jak zamontować podłogówkę nie jest sprawą skomplikowaną ale mimo prostoty działań, muszą być one przeprowadzone skrupulatnie i dokładnie, gdyż jakiekolwiek błędy- nawet wynikające z zaniedbania mogą prowadzić do bardzo kosztownych awarii.

Montaż ogrzewania podłogowego Białystok

Chcesz zainstalować podłogówkę w swoim domu lub mieszkaniu? Skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową, niezobowiązującą wycenę systemu! Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą najlepszy system!

Zasada działania rekuperatora

Czym jest ostatnio tak modny rekuperator? Często powielany błąd, zwłaszcza w Internecie definiuje rekuperator, jako urządzenie pozwalające na zawracanie ciepłego powietrza na powrót do pomieszczenia. Takie pojmowanie jest jednak błędne i stanowi całkowite zaprzeczenie idei rekuperatora. Rekuperacja sprowadza się do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, nie zaś na mieleniu tego powietrza i wtłaczaniu go na powrót.

Zasada działania rekuperatora

Zasada działania rekuperatora pozwala na ciągłą wymianę powietrza w domu, z jednoczesnym podwyższanej temperatury wwiewanego powietrza. Jak do tego dochodzi? Strumień powietrza wyciąganego z pomieszczenia, przechodząc przez wymiennik ciepła zamontowany w rekuperatorze, przekazuje swoją energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz budynku. Oba strumienie przechodzą obok siebie, ale się nie mieszają, czemu zapobiega cienka ścianka z płyty z tworzywa sztucznego. Umożliwia ona oddanie energii cieplnej ale równocześnie nie pozwala na wymieszanie się obu strumieni.

zasada działania rekuperatora

Budowa wentylacji mechanicznej

Zasada działania rekuperatora jest ściśle powiązana z częściami składowymi rekuperatora, na które składają się dwa wentylatory, wymiennik ciepła, automatyka sterująca oraz filtry. Rekuperator, w zależności od potrzeb można uzupełnić także w konkretne podzespoły.

Ciepło zimą, chłód latem

Jednakże odzyskiwanie ciepła z powietrza to nie jedyna działalność rekuperatora. Latem jego działanie opiera się na obniżaniu temperatury wewnątrz budynku. Jak działa rekuperator latem? Zwykły rekuperator działający tylko w oparciu o wymiennik ciepła wymienia tylko zużyte powietrze, chłodniejsze, na powietrze świeżę, przychodzące z zewnątrz, a wiec będące cieplejszym. W rekuperatorze dochodzi do schłodzenia strumienia wwiewanego do pomieszczeń. Jeśli jednak zależy nam na większej mocy chłodzącej warto jest zaopatrzyć się w jednostkę chłodzącą bądź gruntowny wymiennik ciepła. Dzięki takim usprawnieniom rekuperator będzie pełnił rolę zdrowej klimatyzacji.

Wycena ogrzewania podłogowego Białystok

Stale rosnąca popularność podłogówki pociąga za sobą obniżanie kosztów pracy, montażu systemu czy materiałów potrzebnych do jego stworzenia. Sytuacja taka sprawia, iż koszt podłogówki z roku na rok maleje. Musimy jednak pamiętać, że maksymalnie obniżona cena podłogówki nie zawsze będzie korzystna dla inwestora. Złej jakości materiały czy niewykwalifikowania robotnicy- montażyści zdecydowanie obniżający cenę montażu tego typu ogrzewania mogą nie przełożyć się na końcowy koszt. Eksploatacja źle zamontowanej instalacji czy koszty późniejszych napraw mogą finalnie przewyższyć koszt normalnie montowanej podłogówki.

Od czego zależy cena ogrzewania podłogowego?

Koszt podłogówki uzależniony jest w dużej mierze od miejsca w którym dany inwestor zamierza szukać fachowców, jak również do stopnia skomplikowania oraz oczywiście ilości pomieszczeń w której przewidziana jest instalacji podłogowa. Wycena ogrzewania podłogowego uzależniona jest również od użytych materiałów. Głównym kosztem materiałowym jest zakup rur. Ceny w realizowaniu tego etapu prac montażowych mogą ulegać bardzo znacznym rozstrzałom. Dużo tańsze będą systemy oparte o sieć rur plastikowych, polimerowych, a zdecydowanie droższe, te, wykorzystujące rury miedziane. Na cenę ogrzewania podłogowego będzie miała wpływ także izolacja użyta pod wylewkę oraz w mniejszym stopniu, rodzaj komponentów wylewki.

wycena ogrzewania podłogowego białystok

Uśredniona wycena ogrzewania podłogowego, jest najlepiej widoczna na podstawie cen obowiązujących w rejonie podwarszawskich. Stanowią one odpowiednik średniej krajowej, gdyż są niższe niż w rejonach dużych aglomeracji miejskich takich jak Kraków, Wrocław czy Poznań, a jednocześnie są wyższe niż te z okolic typowo wiejskich.

Ile kosztuje podłogówka?

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Dla domu o średniej wielkości ok. 120 m2 montaż będzie wynosił około 30 zł za m2, przy czym około 20 zł to koszty samych materiałów, a reszta to robocizna.

Wycena ogrzewania podłogowego Białystok

Wycena ogrzewania podłogowego powinna być sporządzona już na wstępie wszystkich prac. Szczególnie istotna jest w przypadku domów ze starego budownictwa, w których koszt położenia ogrzewania podłogowego może być bardzo wysoki. Jeśli mieszkasz w Białymstoku lub na terenie Podlasia, to skontaktuj się z nami a otrzymasz zupełnie darmową wycenę ogrzewania podłogowego! Nie zwlekaj i dowiedz się ile wyniesie koszt podłogówki w Twoim domu czy mieszkaniu!

System smart home

W dzisiejszych czasach, przy budowaniu domu, system smart home jest praktycznie obowiązkowy. Osoby, które nie spotkały się wcześniej z tym terminem, muszą zadawać sobie pytanie: czym jest inteligentny dom? Otóż zestaw smart home, czyli po polsku właśnie inteligentny dom, umożliwia zdalne sterowanie domem i praktycznie wszystkimi jego częściami. Elementy smart home to m.in. różnego rodzaju czujniki, kamery, huby, alarmy, inteligentne gniazdka, itp. Urządzenia te pozwalają na sterowanie radiem, telewizorem, domofonem, nagłośnieniem, oświetleniem, monitoringiem, ogrzewaniem, ale też rzeczami, które nie są ściśle związane z elektroniką, np. wilgotnością powietrza, nawodnieniem roślin, drzwiami i oknami, a nawet karmieniem zwierząt domowych. Na pytanie „czym jest inteligentny dom?” można więc odpowiedzieć prosto – nowoczesną technologią ułatwiającą życie codzienne.

system smart home

system smart home

System smart home

Obojętnie jak mały lub duży pakiet urządzeń zakupimy do swojego domu, system smart home zazwyczaj zawiera sprzęty, które komunikują się ze sobą nawzajem. Dzięki temu i paroma czujnikami, ingerencja człowieka w sterowanie jest ograniczona do minimum. Urządzenia same wiedzą jak i kiedy powinny działać. Pozwala to uzyskać maksymalnie energooszczędny, ekologiczny dom, jednocześnie zaoszczędzając sporo na rachunkach. Sterowanie domem możliwe jest zarówno manualnie poprzez kilka przycisków na ścianie bądź pilocie, lub zdalnie przez Wifi i aplikację na telefonie, komputerze albo laptopie, a nawet przez komendy głosowe lub ruchy ciała. Jest to niewiarygodne udogodnienie dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami lub trudnymi chorobami.

Cena zestawu smart home

Zestaw smart home dostępny jest w różnych przedziałach cenowych, w zależności od tego, ile procent domu pragniemy zautomatyzować. Elementy smart home są zazwyczaj łatwe do zamontowania, lecz poradzenie się eksperta przy procesie instalacji zapewni, że nasz system smart home będzie działał bez najmniejszych zarzutów i przyniesie nam przyjemność oraz radość z odrobiny luksusu we własnym domu.

Jeśli interesuje Cię możliwość sterowania ogrzewaniem w swoim domu czy mieszkaniu to powinieneś wziąć pod uwagę instalację ogrzewania podłogowego. Pozwala ono nie tylko na znaczne oszczędności, ale jest również wygodne w sterowaniu, komfortowe i przyjazne zdrowiu. Skontaktuj się z nami a otrzymasz darmową wycenę systemu ogrzewania podłogowego!

Projekt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z częściej wybieranych systemów grzewczych w Polsce, szczególnie w nowoczesnym, jednorodzinnym budownictwie. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wszechstronnych zalet, jakimi cieszy się ten typ ogrzewania i dobrych opinii wśród dotychczasowych użytkowników. Aby jednak móc w pełni wykorzystać korzyści jakie daje nam ogrzewanie podłogowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego montaż i cały proces zakładania instalacji.

Czytaj dalej

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem ma wielu zwolenników, którzy cenią sobie jego wielostronne zalety. Tyle samo inwestorów i użytkowników widzi jednak w takim sposobie ogrzewania wiele wad przesądzających w wielu przypadkach o korzystaniu z innych form ogrzewania. Warto zorientować się czym ogrzewać dom, a także jakie wady i zalety ma ogrzewanie gazowe.

Czytaj dalej

Instalacja fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiki może stanowić pomocnicze źródło do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jednak dużo częściej wykorzystuje się ją, jako układ zasilający budynek w darmową i własną energię elektryczną. Korzystanie z potencjału elektrycznego promieni słonecznych posiada szereg zalet, do których należy przede wszystkim ekologiczność i wspieranie środowiska naturalnego, głównie poprzez oszczędzanie zasobów nieodnawialnych. Ponadto do korzyści zaliczyć można zdecydowanie niższe rachunki za prąd. Jednakże aby zacząć korzystać z potencjalnych korzyści, najpierw należy zastanowić się gruntownie nad rodzajem, mocą i rozmieszczeniem paneli oraz zorientować się ile kosztuje instalacja i jakie wymogi formalne należy spełnić.

Czytaj dalej

Pompa ciepła i kolektor słoneczny

Nowoczesne i jak najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu, a do tego przyjazne dla środowiska to rozwiązania, które są coraz bardziej poszukiwane przez budujących i modernizujących domy. Sprawny i ekonomiczny system ogrzewania to bardzo ważny element domu, który decyduje o komforcie życia domowników i znacząco wpływa na domowy budżet.

Hybryda pompy ciepła i kolektora słonecznego

pompa ciepła i panele słoneczne

pompa ciepła i panele słoneczne

Jednym z rozwiązań, dla tych którzy chcą połączyć nowoczesność z ekologią i oszczędnością, jest hybryda pompa ciepła i kolektor słoneczny. Instalacja fotowoltaiczna musi składać się z paneli fotowoltaicznych i falownika. Aby zapewnić możliwie najwyższą wydajność, sprężarka pompy ciepła powinna wykorzystywać energię słoneczną, a gdy jej nie ma –korzystać z zasilania sieciowego. Energię solarną, można gromadzić w instalacji centralnego ogrzewania, przez zwiększenie nastawy temperatury lub magazynowanie w zbiornikach buforowych.

Pompa ciepła i panele słoneczne mogą być wykorzystane do ogrzewania domu, ale też do ogrzewania wody, a w okresie letnim tylko do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne i pompa ciepła powinny działać automatycznie, by użytkownik nie miał problemu i obowiązku ciągłego ich ustawiania. Pompa ciepła z własnym zasilaniem może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza latem.

Pompa ciepła plus kolektor słoneczny to dobry zestaw, który sprawnie współpracuje i ekonomicznie ogrzewa dom. Inwestycja zwróci się po kilku latach użytkowania. Zestaw może być rozbudowywany i powiększany o kolejne moduły.

Dofinansowanie na pompę ciepłą i kolektory słoneczne

Pompa ciepła i kolektor słoneczny to zestaw do ogrzewania, który wpisuje się w politykę Unii Europejskiej dotyczącą odnawialnych źródeł energii OZE i ograniczenia emisji CO2. Wszystko to sprawia, że ten, kto zdecyduje się na montaż systemu może uzyskać na niego dofinansowanie ze środków unijnych. System jest samowystarczalny przez większość miesięcy w roku. Trzeba go tylko dobrze zaplanować i zainstalować, by działał jak najbardziej ekonomicznie.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła i kolektorów słonecznych to skontaktuj się z nami! Chętnie za darmo wycenimy system i doradzimy to, co najlepiej sprawdzi się dla Twojego domu!

Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

Nowe budownictwo, nastawione na ekologię, kooperację ze środowiskiem naturalnym i ogólną energooszczędność wszystkich instalacji, przychylnym okiem patrzy na wszelkie innowacje pozwalające osiągnąć te zamierzone cele. Z tego też względu ogrzewanie podłogowe elektryczne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, którym interesują się inwestorzy.

Czytaj dalej